Czasopismo – Dookoła świata

Numer inwentarzowy Czas powstania Wymiary w cm.
IPRM/ARCH/5 1958 r.
  • Wysokość: 35
  • Szerokość: 25
  • Głębokość/długość: –

Opis

Numery:

246 – 14.09.1958 r.

Historia obiektu

Pismo powstało w 1954 jako czasopismo podróżnicze dla młodzieży. Stanowiło ówczesne „okno na świat”. O jego popularności świadczył nakład dochodzący do 350 tysięcy egzemplarzy.

Pierwszy numer pisma ukazał się 1. stycznia 1954 r. Tygodnik zawierał dużo treści rozrywkowych i informacji zza „żelaznej kurtyny”.

Pismo prezentowało publikacje z Polski, Europy i całego świata, przedruki trudno dostępnych książek, reportaże, wywiady. Miało swoich korespondentów na całym świecie. Ukazywały się korespondencje z Algierii, Węgier, Mongolii, Nigru, Taszkientu, Rumunii, Czukotki, Londynu, Bangkoku, Hongkongu, Rio, Baku, USA, ze wszystkich zakątków świata. Posiadało działy: „Panorama Sztuki”, „Galeria Dś”, popularnonaukowy „Skąd się to wzięło”, „Za adwokackim biurkiem”, „Świat, w którym (nie) żyjemy”, Sport i Życie, Polemiki, „Na spotkanie z techniką 2000 roku”, Księgarnia Dookoła świata, „Rozmowy o współczesności”, ”Lądy i ludy”, „Ludzie i zawody jutra”.

Organizowano również konkursy pisarskie np. „Ja i mój dom”, „Ja i moje ideały”, „Moje 25-lecie”, „Ja i moje środowisko”. Fragmenty prac ukazywały się w piśmie, niekiedy zbiory najlepszych prac publikowano później w Wydawnictwie „Iskry”.

Źródło: wikipedia

Stan zachowania:

średni

Opis dźwiękowy:

brak

Licencja:

 ccLicencja CC BY 3.0 Polska