Zegar stojący (1)

Numer inwentarzowy Czas powstania Wymiary w cm.
 IPRM/REG/14 1936 r.
  • Wysokość: 168
  • Szerokość: 76
  • Głębokość/długość: 54

Opis

Mechanizm zegara pochodzący ze „starego” kościoła w Mełgwi.

Zegar stojący z kształcie prostokątnej szafki, w górnej części przeszklonej. Tarcza zegara niekompletna – bez wskazówek.

W dolnej części – wahadło zegarowe, na metalowym elemencie wahadła znajduje się data 1936 r.

Historia     obiektu

Zegar wahadłowy – zegar mechaniczny wykorzystujący wahadło jako regulator chodu do odmierzania czasu. Do wskazywania czasu w zegarach wahadłowych wykorzystuje się wskaźnik analogowy w postaci tarczy i wskazówek. Zegar wahadłowy napędzany jest zazwyczaj siłą grawitacji (obciążnik na lince), sprężyną lub elektromagnesem.

Zegar wahadłowy jest bardzo wrażliwy na zakłócenia pracy wynikające ze zmian temperatury, ciśnienia, niewłaściwe ustawienie oraz drgania pochodzące z otoczenia, dlatego zegary te budowane są wyłącznie jako stacjonarne.

Mają one obudowy w postaci szafki, najczęściej drewnianej o zróżnicowanych wymiarach. Duże zegary z długim wahadłem ustawiane są na podłodze, mniejsze wieszane na ścianie lub ustawiane na półce (zegar kominkowy).

Najczęściej spotykane zegary wahadłowe to zegary bijące (wybijające pełne godziny, półgodziny i kwadranse), kukułkowe (mechanizm bicia jest zastąpiony przez system piszczałek), wygrywające melodie (kuranty) oraz wskazujące czas (chodziki).

Pierwszy zegar wahadłowy został zbudowany przez Christiaana Huygensa, który około roku 1657 zastosował w praktyce prawo ruchu wahadłowego sformułowane przez Galileusza.

Źródło: wikipedia

Stan zachowania:

średni

Opis dźwiękowy:

brak

Licencja:

ccLicencja CC BY 3.0 Polska