Żelazko elektryczne (4)

Numer inwentarzowy Czas powstania Wymiary w cm.
IPRM/ETN/217 XX w.
  • Wysokość: 15
  • Szerokość: 9,5
  • Głębokość/długość: 24

Opis

Metalowe żelazko z rączką – uchwyt drewniany w kolorze brązowym ze śladami otarć,  z wyżłobieniami na palce, przymocowana na dwie śruby.

Z tyłu otwór na przewód, którego brak i metalowa podpórka.

Historia     obiektu

Ofiarowane przez Szkołę Podstawową w Krzesimowie.

Żelazko – urządzenie służące do prasowania, czyli wygładzania tkaniny za pomocą wysokiej temperatury i nacisku. Prasowanie działa, gdyż pod wpływem temperatury rozluźniają się więzy w cząsteczkach polimerów tworzących włókna tkaniny. Kiedy włókna są gorące, rozprostowują się pod naciskiem żelazka i zachowują kształt po ochłodzeniu. Niektóre tkaniny jak np. bawełna wymagają też zastosowania wody.

W 1882 r. pojawiło się pierwsze żelazko elektryczne, ale ze względu na ograniczoną dostępność prądu nie prędko podbiło rynek (było bardzo ciężkie). Henry Seeley (wynalazca) umieścił wewnątrz elektrycznie podgrzewaną spiralę grzejną o mocy kilkuset watów, zasilaną z domowej sieci elektrycznej. Później dodano do żelazka termoregulator, pozwalający na utrzymanie żądanej temperatury z dokładnością do kilku stopni Celsjusza, a także urządzenia nawilżające, co pozwala łatwo prasować różne rodzaje tkanin. W 1910 r. w prasie reklamowano z powodzeniem jako ostatni krzyk mody i wygody żelazko spirytusowe. Dopiero w okresie międzywojennym unowocześnione żelazka elektryczne powoli zaczęły się upowszechniać w gospodarstwach domowych.

Źródło: www.snakr.waw.pl, wikipedia.org

Stan zachowania:

średni

Opis dźwiękowy:

brak

Licencja:

ccLicencja CC BY 3.0 Polska