Kolekcja talerzy

Numer inwentarzowy Czas powstania Wymiary w cm.
 IPRM/REG/12 2008 r.
  • Wysokość: –
  • Średnica: 20,7
  • Głębokość/długość: –
Opis Talerze porcelanowe, płaskie, z wyodrębnionym i miskowato zagłębionym dnem. Glazura bezbarwna, pokrywająca całość naczynia.

Talerze należą do unikatowej kolekcji 6 talerzy,  nr serii: 2/75, nr klienta: 9732.

Wzory na porcelanie i złotą obwódkę wypalono w temperaturze 740 stopni C. Każdy talerz wykończony jest obwódką z 18-karatowego złota.

Historia     obiektu

Kolekcja została wykonana w unikatowej i limitowanej edycji. Talerze są wyrobami artystycznymi. Korzystanie z nich podczas posiłków może spowodować ich uszkodzenie.

Talerz 1/6 przedstawia : Mełgiew – Kościół Św. Wita. Neogotycki kościół, wybudowany w latach 1906-1910, pw. św. Wita wg projektu Stefana Szyllera. Inicjatorami budowy byli miejscowi właściciele ziemscy z Wierzchowisk, Podzamcza, Krzesimowa, Krępca oraz kolejni proboszczowie: ks. Seweryn Gronkowski i ks. Józef Żyszkiewicz. Kościół konsekrował w 1910 r. bp Franciszek Jaczewski. Budynek jest murowany z cegły, 3-nawowy, neogotycki, przy prezbiterium zakrystia i – z przeciwnej strony – kaplica. Na frontonie wieża z kruchtą w przyziemiu. Ołtarze boczne z końca XVIII w., rokokowe: w jednym obraz św. Tekli z XVII w. w drugim – św. Jan Nepomucen z XVIII w., na zasuwie św. Mikołaj ( XIX w.) 2 pozostałe, neogotyckie: jeden z figurą Najświętszego Serca P. Jezusa – na zasuwie obraz św. Józefa, drugi z figurą św. Antoniego – na zasuwie św. Franciszka z Asyżu. Ołtarze odrestaurowano i poddano złoceniu w latach 1996-98.

Talerz 2/6 przedstawia : Mełgiew – Dzwonnica. Dzwonnica murowana wzniesiona w końcu XVII w., klasycystyczna, znajdowały się w niej niegdyś cztery dzwony – zrabowane podczas I wojny światowej.

Talerz 3/6 przedstawia : Mełgiew – Biblioteka Publiczna i Remiza Strażacka.

Talerz 4/6 przedstawia: Mełgiew – Kapliczka. Kapliczka jest dawną bramą prowadzącą do starego Kościoła św. Wita w Mełgwi. Ustawiona jest skośnie do osi drogi w odległości w odległości 10 m.

Talerz 5/6 przedstawia: Mełgiew – Ośrodek Zdrowia

Talerz 6/6 przedstawia: Mełgiew – Szkołę Podstawową im. J. Piłsudskiego

Źródło: melgiew.kuria.lublin.pl, melgiew.pl

Stan zachowania:

bardzo dobry

Opis dźwiękowy:

brak

Licencja:

ccLicencja CC BY 3.0 Polska