Kantar zaprzęgowy (1)

• Głębokość/Długość: 69

Kantar z okularami kompletny, kantar skórzany, zapinany na metalowe sprzączki szt. 7, okular w komplecie szt. 2 o wymiarach 13,5 cm szerokości i 15 cm wysokości.

Uździenica bez kiełzna służąca do uwiązywania konia lub prowadzenia go w ręku. Skórzana, parciana lub z tworzywa sztucznego, z kółkiem u dołu do zakładania uwiązu lub łańcucha, nakładana koniowi na głowę.

Kantar umożliwia czyszczenie, prowadzenie i wykonywanie innych prac przy zwierzęciu.

Okulary w rekreacyjnym lub roboczym użytkowaniu nie są niezbędnym elementem uprzęży. Ich zadaniem jest ograniczanie koniowi  pola widzenia do tyłu i na boki. Pomagają koniowi skupić się na sygnałach przekazywanych lejcami i batem gdyż zapobiegają rozpraszaniu go przez otoczenie. Okulary jednak nie chronią przed płoszeniem się konia. W niektórych sytuacjach mogą nawet przyczyniać się do spłoszenia konia, gdy wystraszy się obiektu ,który nagle pojawi się w jego ograniczonym polu widzenia.

Skórzane kantary stosowane są podczas trzymania konia w stanowisku lub boksie, ponieważ nie powodują odparzeń.

Źródło: wikipedia, Moszyński K. – Kultura ludowa Słowian. cz 1. 1929 r.

bardzo dobry