Kołowrotek (2)

Numer inwentarzowy Czas powstania Wymiary w cm.
IPRM/ETN/55 XX w.
  • Wysokość: 98
  • Średnica koła napędowego: 40,7
  • Długość nóżek: 26,2

Opis

Kołowrotek składa się z czterech nóżek o wys. 26,2 cm z podstawą o średnicy 23 cm, na której umocowane jest koło napędowe o średnicy 40,7 cm (niestety leży obok). Pod podstawą jest umieszczony pedał w postaci deseczki o wymiarach dł. 37,8 cm, i szer. 6,5 cm. Pedał połączony z korbą (brak) koła napędowego za pomocą drewnianego korbowodu (brak). Koło napędowe dość ciężkie, jest jednocześnie kołem zamachowym. Na drugim końcu podstawy zamocowane jest wrzeciono o dł. 27 cm i szer. 13 cm (leży obok). Z osią wrzeciona połączone jest skrzydełko w kształcie leżącej litery „U”, obejmujące szpulkę. Skrzydełko połączone jest z drugim kółkiem pasowym. Na koło napędowe i na kółko szpulki oraz kółko skrzydełka nałożone powinno być cięgno wykonane ze sznura. Innych części brak.

Historia     obiektu

Pochodzenie: Pierwsze kołowrotki powstały prawdopodobnie w Indiach ok. XI wieku i były tylko nieco rozbudowanym zestawem kądzieli i wrzeciona. Proces przędzenia nie był ciągły. Wprowadzono napęd wrzeciona za pomocą korby. Nazywano go kołowrotkiem ręcznym.

Dalszy rozwój konstrukcji zmierzał do uzyskania procesu ciągłego i tym samym znacznego przyspieszenia przędzenia. Uzyskano to przez wprowadzenie napędu nożnego i zastosowanie wrzeciona ze skrzydełkiem. Podobne rozwiązanie stosuje się również dzisiaj, w niedoprzędzarkach skrzydełkowych. Kołowrotek używany był do przędzenia zarówno włókien zwierzęcych (wełna), jak i łykowych (len, konopie). Od sposobu napędzania nazywa się go kołowrotkiem nożnym. Ręczny kołowrotek został wyparty przez kołowrotek z napędem nożnym (niekiedy zwany warsztatem samoprząśniczym) w końcu XV wieku..

Źródło: Moszyński K. – Kultura ludowa Słowian. cz 1. Kultura materialna

Stan zachowania:

średni

Opis dźwiękowy:

brak

Licencja:

ccLicencja CC BY 3.0 Polska