Kołowrotek (3)

• Długość nóżek: dwie 32,5 i jedna 46

Pozostałość kołowrotka składa się z trójnożnej ukośnej podstawy (dł. dwóch nóżek – 32,5 cm i trzecia dł. – 46 cm), ramiona, w których powinno być koło mają długość 34,5 cm, innych części brak.

Ofiarowała Zofia Blik z Mełgwi

Pochodzenie: Pierwsze kołowrotki powstały prawdopodobnie w Indiach ok. XI wieku i były tylko nieco rozbudowanym zestawem kądzieli i wrzeciona. Proces przędzenia nie był ciągły. Wprowadzono napęd wrzeciona za pomocą korby. Nazywano go kołowrotkiem ręcznym.

Dalszy rozwój konstrukcji zmierzał do uzyskania procesu ciągłego i tym samym znacznego przyspieszenia przędzenia. Uzyskano to przez wprowadzenie napędu nożnego i zastosowanie wrzeciona ze skrzydełkiem. Podobne rozwiązanie stosuje się również dzisiaj, w niedoprzędzarkach skrzydełkowych. Kołowrotek używany był do przędzenia zarówno włókien zwierzęcych (wełna), jak i łykowych (len, konopie). Od sposobu napędzania nazywa się go kołowrotkiem nożnym. Ręczny kołowrotek został wyparty przez kołowrotek z napędem nożnym (niekiedy zwany warsztatem samoprząśniczym) w końcu XV wieku..

Źródło: Moszyński K. – Kultura ludowa Słowian. cz 1. Kultura materialna