Kołyska (kolebka)

Numer inwentarzowy Czas powstania Wymiary w cm.
IPRM/ETN/57 XX w.
  • Wysokość: 62,8
  • Szerokość: 49,2, bieguna: 75
  • Głębokość: 24,5
  • Długość: 98,2

Opis

Kołyska biegunowa w formie małego łóżeczka z ozdobnymi nogami wpasowanymi w bieguny. Dwie deski szer. 25 cm wpuszczone są czopami (o wysokości 52,7) w bieguny wycięte z drewna. W deskach osadzone są na wpust jednolite ścianki boczne dł. 49,2 cm i szer. 21,5 cm oraz ścianki szczytowe o kształcie prostokątnym. Dno kołyski wykładane jest deskami, gdzie jedna odpadła i leży obok. Krawędzie ścianek szczytowych ozdobne, pofalowane.

Historia     obiektu

Historia : W rdzennej Polsce bezwzględnie panującą ludową nazwą dla wszelkiej kołyski jest kolebka; wyraz kołyska zaczął być używany przez polskich włościan na początku XX wieku. Są to wytwory kultury, zajmujące poniekąd miejsce pośrednie między sprzętami wypoczynkowymi a pomocniczymi środkami transportu.

Inne typy kołysek, a mianowicie kolebki skrzynkowe, pólwalcowate i opałkowate oraz łubiane, były niemal wszędzie używane jako wiszące .

Na Lubelszczyźnie – najpowszechniejsze były kolebki biegunowe. W chacie kolebki biegunowe były z reguły ustawiane – zwykle w pobliżu łoża matki, nie zaś wieszane, ale często (głównie w Wielkopolsce), bieguny były odejmowane i kolebka była zawieszana u pułapu.

Źródło: Moszyński K. – Kultura ludowa Słowian. cz 1. 1929 r.

Stan zachowania:

średni

Opis dźwiękowy:

brak

Licencja:

ccLicencja CC BY 3.0 Polska