Kredens kuchenny (nadstawka)

Numer inwentarzowy Czas powstania Wymiary w cm.
IPRM/ETN/61 XX w. Lata 50/60
  • Wysokość: 105
  • Szerokość: 107
  • Głębokość/długość: 34

Opis

Witrynka składa się z dwóch bocznych szafek ( jedna z prawej strony bez szyby), w środku jedna półka, pod nimi po dwie małe szufladki z każdej strony, po środku szeroka szafka otwierana od środka na boki z jedną półką. Drzwiczki przeszklone szybą karbowaną. Przy szufladach i drzwiczkach metalowe uchwyty. Kredens pomalowany białą  farbą olejną. Brak kluczy. Brak komody

Historia     obiektu

Ofiarował Józef Kozioł z Krępca

Kredens – mebel przeznaczony do przechowywania naczyń i innego wyposażenia stołowego; również osobne pomieszczenie przeznaczone do tego celu i dla osób usługujących przy stole.

Kredens kuchenny. Podstawowy mebel kuchenny w wiejskiej kuchni. Kredens kuchenny składa się z 2 części, które można rozdzielić. Witrynki, najczęściej przeszklonej, którą można powiesić na ścianie, i komody. Charakterystyczną cechą kredensu jest to, że górna część mebla jest węższa niż dolna.

Znany już od początku XV wieku jako mebel skrzyniowy służący do przechowywania sprzętu stołowego. Trzymano w nim także zamknięte potrawy, sprawdzone jako nie zatrute – uwierzytelnione, z czym łączy się źródłosłów jego nazwy (łac. credo – wierzę). W formie okazalszej i zdobnej pojawił się w meblarstwie włoskim w szczytowym okresie renesansu(ok. 1500 r.) pod nazwą credenzone jako mebel pośredni pomiędzy skrzynią a szafą. Był niską, szeroko rozbudowaną szafką, zamykaną z przodu dwoma drzwiami (rzadsze okazy jedno- lub wielodrzwiowe), nad którymi znajdowały się także szuflady. Na wierzchu wystawiano przy szczególnych okazjach dzbany, misy puchary itp. bogate naczynia stołowe. Zazwyczaj zdobiony był dekoracją rzeźbiarską o motywach architektonicznych (fryzy, pilastry, cokół). W czasach późniejszych naśladowany i rozwijany w meblarstwie francuskim, gdzie powstały takie jego odmiany jak dressuar i bufet.

Źródło: wikipedia, słownik Języka Polskiego, muratordom.pl

Stan zachowania:

średni

Opis dźwiękowy:

brak

Licencja:

ccLicencja CC BY 3.0 Polska