Lampa naftowa (3)

Numer inwentarzowy Czas powstania Wymiary w cm.
IPRM/ETN/71 XX w.
  • Wysokość: 26
  • Średnica zbiorniczka: 10
  • Głębokość/długość: –

Opis

Lampa naftowa z lusterkiem. Lampa niepełna składa się ze szklanego zbiorniczka i knota, brak klosza i lusterka przy uchwycie, okrągła blaszka.

Historia

Dawniej lampy naftowe stojące na stole były pomysłowo wykonywane i pięknie ozdobione. Płomień ich palnika naftowego osłaniały nie  tylko szklane osłony z przezroczystego szkła, ale dodatkowo jeszcze pięknie ozdobione klosze najczęściej ze szkła o barwie mlecznej. Takie lampy były używane w mieszkaniach bogatych ludzi w mieście i w szlacheckich dworach.

Lusterko służyło do zwiększenia strumienia światła co powodowało lepsze oświetlenie pomieszczenia. Lampę należało zawsze przygotować a więc wyczyścić z sadzy szklany klosz, przyciąć nadpalony knot, dolać nafty.

Oświetlenie mieszkań na wsi lampą naftową stosowano dawniej tylko przy ważniejszych okazjach ze względu na koszty nafty którą trzeba było kupować. A pieniędzy ludzie na wsi mieli bardzo mało w tamtych czasach. Do oświetlenia mieszkania używano więc najczęściej naftowego kaganka, który dawał mniej światła, niż lampa, ale za to wypalało się w nim mniej nafty. Taki kaganek, zwany też „mercem”, ludzie na wsi sporządzali sobie z kałamarza od atramentu i metalowej rurki. Ta rurka zabezpieczała zanurzony w nafcie bawełniany lub lniany knot przed przeniesieniem się po nim płomienia do nafty w kałamarzu i chroniła naftę w kałamarzu, aby nie zapaliła się i nie spowodowała wybuchu, co mogłoby grozić pożarem całego domu.

Historia lampy naftowej. Lampa naftowa – skonstruowana przez Polaka Ignacego Łukasiewicza (1822—1882) w 1853 roku. Była efektem prac nad destylacją ropy naftowej. Wynalazek ten wiąże się z próbami otrzymania paliwa wydajniejszego i tańszego niż dotychczas stosowane różne gatunki olejów i ich mieszanin. Odkrycie to miało bezpośredni wpływ na rozwój przemysłu naftowego.

Źródło: wikipedia, Jerzy Hołubiec Historia lamp naftowych

Stan zachowania:

dobry

Opis dźwiękowy:

brak

Licencja:

ccLicencja CC BY 3.0 Polska