Maszyna do szycia (5)

Numer inwentarzowy Czas powstania Wymiary w cm.
IPRM/ETN/121 1962 r.
  • Wysokość: 22
  • Szerokość: 42
  • Głębokość/długość: 18

Opis

Maszyna „Wifama „w bardzo dobrym stanie , na drewnianym stoliku z napędem nożnym (brak pedała i koła). Maszyna jest koloru zielonego. Wymiary stolika: wysokość: 78 cm, szerokość: 92cm, głębokość:42,5 cm.

Historia

Początki Zakładów Mechanicznych „Wifama” Sp. z o. o. sięgają 1878 r., kiedy to łódzki fabrykant Ludwik Meyer zakupił od chłopów dawnej wsi Widzew 41 mórg ziemi pod budowę zakładów przemysłowych. Jednak w bardzo krótkim czasie musiał zweryfikować swoje plany ogłaszając sprzedaż rozpoczętej budowy. Od tego momentu firma wielokrotnie zmieniała właścicieli, przechodziła różne metamorfozy stając się między innymi spółką akcyjną. Zmieniała również profil swojej działalności.

W 1961 roku nastąpiło połączenie zakładów Widzewskiej Fabryki Maszyn Włókienniczych z Łódzkimi Zakładami Maszyn Włókienniczych pod nazwą Widzewskie Zakłady Maszyn Włókienniczych „Wifama”. Głównym asortymentem produktowym WFM w tym okresie były maszyny do szycia, a WZM wyspecjalizowały się w produkcji maszyn przędzalniczych i tkackich.

Konstrukcja maszyny do szycia:

We wszystkich maszynach do szycia wyróżnia się podstawowe części, które warunkują właściwe działanie i funkcjonalność:

– płytka ściegowa – metalowa płytka, pod którą zlokalizowany jest bębenek z nicią dolną,

– chwytacz – element do którego wkładany bębenek z nicią dolną. To przede wszystkim mechanizm „zbierający” nitkę i warunkujący powstawanie ściegu, chwytacze dzieli się na dwa typy – wahadłowy i rotacyjny,

– transporter – zadaniem tego mechanizmu jest przesuwanie materiału w trakcie szycia,

– naprężacz nici górnej – od tego elementu zależy jakość szycia i uzyskanego ściegu, zlokalizowany jest w górnej części obudowy maszyny,

– wolne ramię – pomaga przy obszywaniu miejsc, do których ciężko się dostać, np. nogawka spodni czy mankiet,

–  stopka – jeden z ważniejszych części maszyny do szycia. Umożliwia szycie każdym ściegiem i wielu różnych elementów.

Wszystkie współczesne maszyny do szycia mają mechanizm posuwu materiału. Jednorazowe przesunięcie tkaniny może być zależne od ściegu. Wiele maszyn może poruszać materiałem również prostopadle do kierunku szycia lub wykonywać ruch poprzeczny igłą. Po uruchomieniu napędu maszyna tworzy ścieg z dwóch nitek przechodzących z góry i z dołu i łączących się węzłem w środku szwu zszywającego tkaninę. Nici i igła muszą być dobrane grubością odpowiednią do rodzaju tkaniny. Nitka górna powinna przechodzić od szpulki znajdującej się na korpusie maszyny, przez haczyk, do talerzyków regulacji naprężenia. Przez oczka i haczyki kierunkowe doprowadzić należy nitkę do uszka igły. Nitka dolna powinna być tego samego rodzaju co górna, mieć tę samą grubość. Naprężenie ich powinno być jednakowe.

Źródło: www.wifama.com.pl, wikipedia;

Stan zachowania:

 bardzo dobry

Opis dźwiękowy:

      maszyna-do-szycia

Opowiada: Urszula Kowalczyk.

Licencja:

ccLicencja CC BY 3.0 Polska