Maszyna do szycia (6)

Numer inwentarzowy Czas powstania Wymiary w cm.
IPRM/ETN/122 1959/60 r.
  • Wysokość: 22
  • Szerokość: 42
  • Głębokość/długość: 18

Opis

Maszyna „Łucznik” kl. 90, w złym stanie , na drewnianym stoliku z napędem nożnym (pedał + koło). Maszyna jest  koloru stalowo-zielonego.

Stolik jest połamany, maszyna zapadła się „do środka”

Wymiary stolika: wysokość: 78 cm, szerokość: 92cm, głębokość:42,5 cm.

Historia

Po 1945 roku władze PRL zdecydowały o odbudowie Fabryki Broni w Radomiu. Zakłady otrzymały nową nazwę: Zakłady Metalowe im. gen. „Waltera”.

Do roku 1948 produkowano w nich broń, rowery, szlifierki, frezarko-gwinciarki, zamki do drzwi, maszyny do pisania oraz szeroki asortyment narzędzi. W roku 1948 zakład zaczął produkować maszyny do szycia. Początkowo były to maszyny stębnowe dla potrzeb przemysłu odzieżowego, a od 1954 roku również modele domowe, maszyny do pisania oraz szeroki asortyment narzędzi.

Maszyna do szycia ŁUCZNIK, kl. 90 z Radomskich Zakładów Metalowych.

Zakład produkował model kl. 90 w latach 1959/1960, była to zmodernizowana wersja maszyny prostościegowej „Łucznik” kl. 82.

Maszyny do szycia „Łucznik” kl. 90, 91 i 92 były zmodernizowanymi, płaskimi stębnówkami typu domowego, szyjącymi podwójnym, prostym ściegiem stębnowym. Maszyny budowane były w trzech rozwiązaniach, a mianowicie:

„Łucznik kl 90 z napędem nożnym
„Łucznik kl 91 z napędem nożnym i oświetleniem elektrycznym zespół oświetlenia wbudowany jest w korpus głowicy maszyny
„Łucznik” kl 92 z oświetleniem i napędem elektrycznym. Zespół oświetlenia wbudowany jest w korpus maszyny, a silnik elektryczny przykręcony do ramienia korpusu.
Źródło: www.baza.archiwa.gov.pl, wikipedia, www.maszynykrawieckie.shophurt.pl

Stan zachowania:

 zły

Opis dźwiękowy:

      maszyna-do-szycia

Opowiada: Urszula Kowalczyk.

Licencja:

ccLicencja CC BY 3.0 Polska