melgiew-1939-40-niemieccy-zolnierze-w-koscielnych-koszarach2 melgiew-1939-40-niemieccy-zolnierze-w-koscielnych-koszarach3melgiew5melgiew5-tyl

Zdjęcia nie znajdują się w zbiorach muzeum.

Źródło: 104. Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Sobótce, skany przesłane przez Piotra R. Jankowskiego

Opis pochodzi z Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej – Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Sobótce.

Żołnierze niemieccy słuchający mowy w kościele w Mełgwi /gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim/.
Świątynia przekształcona w koszary dla hitlerowskich wojsk.
Pod nawami bocznymi widoczne dwupiętrowe prycze drewniane.
Przy niektórych łóżkach elementy codziennego użytku – butelki, przybory.
Żołnierze w zróżnicowanym umundurowaniu siedzą wzdłuż naw, w przejściu głównym oraz pod amboną, z której przemawia jakiś wojskowy /postać rozmazana/.
Żołnierze siedzą w czapkach. Pod amboną widoczni oficerowie.
Wg informacji ofiarodawcy zdjęcie prawdopodobnie dokumentuje skoszarowane jednostki SS we wczesnym okresie po napaści na Polskę.
Wnętrze kościoła w Mełgwi pod wezwaniem św. Wita, perły stylu neogotyckiego.
Parafia istnieje od pocz. XIV w. Świątynia powstała w latach 1906 – 1910 obok starego kościoła.
Wielki ołtarz, boczne ołtarze: św. Antoniego i Najśw. Serca Jezusowego oraz ambonę zaprojektował rzeźbiarz Wincenty Bogaczyk.
Zdjęcie należące do serii fotografii wykonanych prawdopodobnie przez Niemców, jednak zawierających polskie opisy.

Materiały zamieszczone na stronie są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska