Łuska do pocisku (1)

Numer inwentarzowy Czas powstania Wymiary w cm.
IPRM/MIL/4 XX w.
  • Wysokość:19,7
  • Średnica przodu:7,2
  • Średnica tyłu:7,5

Opis

Łuska o kształcie: zwężającym się – tył łuski ma większą średnicę 7,5 cm niż przód (7,2 cm) – obecnie rzadko występuje, głównie w starych typach broni. Długość tej łuski wynosi 19,7, posiada dwie obręcze na zewnątrz od przodu w odległości 4 cm, a od tyłu 5 cm. Jest dość ciężka.

Łuska cała pokryta jest rdzą

Historia     obiektu

Łuska (gilza) – część naboju, służąca do umieszczenia w niej ładunku miotającego i spłonki. W nabojach zespolonych służy do umocowania pocisku. Zabezpiecza i uszczelnia komorę nabojową podczas strzału.

Wyróżnić można: łuski karabinowe, pistoletowe, rewolwerowe, myśliwskie i działowe (artyleryjskie).

Łuskę wynalazł w 1812 roku Francuz szwajcarskiego pochodzenia, nazwiskiem Pauly. Stworzona przez niego łuska miała papierowe ścianki i mosiężne dno. Był to przełom w broni palnej, rozwiązujący problemy z ładowaniem broni odtylcowej i umożliwił znacznie szybsze ładowanie.

Łuski dzieli się według sposobu zapłonu spłonki, na trzy typy:

·         nabój typu Lefaucheux (lub: igłowy), wynaleziony w 1835 r. Kurek uderzał w znajdujący się z boku dna łuski pręcik, który detonował piorunian rtęci w spłonce. Dziś nieużywany.

·         nabój bocznego zapłonu. Piorunian był umieszczony tutaj wewnątrz kryzy łuski. Iglica broni uderzała punktowo na brzegu dna łuski. Bardzo popularny ze względu na niską cenę. Podstawowy nabój stosowany w sporcie strzeleckim .22LR. Używany także w wielu krajach (USA, Kanada, Rosja) do polowań i odstrzału małych szkodników.

·         nabój centralnego zapłonu. Piorunian znajduje się w środku dna łuski. Iglica uderza w łuskę centralnie. Dziś używany niemal we wszystkich rodzajach nabojów.

Z uwagi na materiał, łuski można podzielić na:

·         mosiężne – najczęściej spotykane i sposobne do wielokrotnego użytku

·         wykonane ze stopu aluminium, stalowe, a nawet z włókien sztucznych – wprowadzane przez niektóre wytwórnie na rynek cywilny – tańsze od mosiężnych, jednorazowe, najczęściej niskiej jakości.

Źródło: wikipedia

Stan zachowania:

 średni

Opis dźwiękowy:

brak

Licencja:

ccLicencja CC BY 3.0 Polska