Kufer (skrzynia) (3)

Numer inwentarzowy Czas powstania Wymiary w cm.
IPRM/ETN/66 XX w.
  • Wysokość: 52
  • Szerokość: 107
  • Głębokość: góra: 59, dół: 52

Opis

Wykonany z drewna brązowego z metalowymi okuciami. Wieko o krawędziach otoczonych z trzech stron profilowaną listwą, z czwartej strony umocowane jest do tylnej ściany na prostych pasowych dwóch zawiasach kowalskiej roboty Po bokach metalowe czarne uchwyty, zachowane. Zamykany na klucz, brak klucza, dodatkowo haczyk.

Drewno zniszczone przez korniki

Historia

Ofiarował Wacław Motyl z Krępca.

Kufry to ozdobne skrzynie starannie i mocno zbudowane tak, że można było zamykać na klucz.

W kufrach przechowywano odzież, w którą członkowie rodziny ubierali się w dni świąteczne.

Najbardziej powszechne wśród kufrów są podstawy dwudzielne. Taką podstawę dwudzielną mają m. in. skrzynie z Rzeszowszczyzny, z Wielkopolski i z Lubelszczyzny. Najczęściej podstawy dwudzielne mają krawędzie boczne wycięte esowato.

Skrzynie i kufry, jako sprzęt schówkowy, należą do grupy najbardziej dekoracyjnych mebli ludowych. Skrzynie i kufry ludowe, jako meble będące efektem pracy wiejskiego cieśli lub stolarza, zakwalifikowano do sprzętów gospodarstwa domowego i uznano za jeden z ważnych elementów wyposażenia wiejskiej izby.

Do przechowywania odzieży odświętnej, różnych tkanin i bielizny pościelowej służyła skrzynia. Na przełomie XIX i XX w. obok skrzyń pojawiły się kufry z wypukłym wiekiem, malowane najczęściej na jednolity – zielony lub brązowy – kolor, wzbogacone żelaznymi okuciami. Z początkiem XX w. jedne i drugie zostały wyparte przez jedno i dwudrzwiowe szafy.

 

Źródło: Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, Fryś – Pietraszkowa E., Ludowe kufry okuwane, „Polska Sztuka Ludowa” 1959 r.,

Stan zachowania:

dobry

Opis dźwiękowy:

brak

Licencja:

ccLicencja CC BY 3.0 Polska