Młynek (2)

Numer inwentarzowy Czas powstania Wymiary w cm.
IPRM/ETN/132 XX w.
  • Wysokość: 19
  • Szerokość: 12/13
  • Głębokość/długość: 12/14

Opis

Młynek ręczny do pieprzu/ kawy wykonany z drewna z metalową rączką – korbką. Kształt prostokątny. Szufladka nieco zniekształcona.

Tabliczka znamionowa w kształcie rombu (postać na ośle, w otoku litery K, T, M).

Długość rączki 13,5cm.

Historia obiektu

Młynek – mechaniczne urządzenie domowe, służące do mielenia (rozdrabniania) suchych produktów spożywczych.

Młynki można podzielić w zależności od ich źródła napędu na ręczne lub elektryczne, lub ze względu na ich przeznaczenie, np: młynek do mielenia kawy, młynek do mielenia pieprzu.

W młynkach ręcznych mielenie odbywa się metodą wolnoobrotową.

W młynkach wolnoobrotowych na obracającej się osi znajduje się specjalnie ukształtowana ślimacznica, do której wpadają ziarna mielonego surowca, i które następnie wpychane są do coraz ciaśniejszej przestrzeni pomiędzy ślimacznicą a tuleją, w której się ona obraca, co powoduje kruszenie i miażdżenie ziaren. Często stosowane są dwie przeciwbieżne ślimacznice o przeciwlegle nawiniętych zwojach. Zmielone ziarna po przejściu przez ślimacznicę przesypują się do specjalnego zbiorniczka poniżej młynka. W młynkach tego rodzaju na ogół jest możliwa regulacja średniej grubości zmielonego produktu; regulacja odbywa się przez zwiększanie lub zmniejszanie przestrzeni pomiędzy zwojami ślimacznicy, w której odbywa się miażdżenie ziaren.

Źródło: wikipedia

Stan zachowania:

dobry

Opis dźwiękowy:

brak

Licencja:

ccLicencja CC BY 3.0 Polska